top of page

Günün İçindeki Gestalt

Günlük yaşantımızın bazen çoğunluğunu etkisi altına almaya başarabilen “Unfinished business” kavramının psikolojideki yeri üzerine konuşalım biraz. Bu kavram “Bitirilmemiş işler” olarak geçmiş Türkçeye. Ama bu bitirilmemiş iş yarın teslim edilecek ödevi ya da iş yerine yetişmesi gereken raporu yapmayınca yaşanan karın ağrısından oldukça farklı, yine de bir karın ağrısı içeriyor. Geshtalt terapinin bir kavramı olarak gelişmiş olan bu bitirilmemiş işler kin, nefret, kırgınlık, öfke, acı, keder, suçluluk, utanç, terk edilme gibi ifade edilmemiş duygularla ilgilidir.

Bu duygular farkına varılarak tam anlamıyla yaşanmamış olduklarından sürekli “fon” da kalırlar ve kişinin kendisiyle ya da diğerleriyle olan temaslarında zaman zaman öne çıkarak “şekil” haline gelebilirler. Böylece fondaki bu işler, şekil haline geldiklerinde, şu anın yaşanmasının engellerler. Bende bugün tam da bu konu üzerine düşünerek hayatımın özetine daldım bu kavramı kucaklayıp. Şu anı yaşamamı engelleyen, fonda kalmış sürekli gıcıklayan bir iş aradım. Bulamadım şükürler olsun. Fakat olabilecek olanları nasıl kurtardığımla ilgili daha çok düşündüm. Gestalt terapide bitirilmemiş işlerin üstesinden gelmek için boş sandalye tekniği kullanılmaktadır. En basit anlatımıyla bu yöntemde iki sandalye konulur ve karşınıza o arka fonda bıraktığınız, içinizde ukte kalan kişiyi oturtur onunla bu konu hakkında konuşursunuz. Realitesini zamanında göğüsleyebilecek cesareti gösterdiğim içinde kendimi tebrik ettim. Varmak istediğim nokta ve vereceğim tavsiye şu olacak; önemsemeyip geçiştirdiğiniz ve iletemediğiniz bir tek cümle bile bazen yıllara mal olabilir. Keşke düşünceleri uzaklara daldığınız her anı ele geçirebilir. Bu sebeple, patavatsızlığa bulaşmadan, içinizdeki uktelere o anda veda edin. Söylemeniz gereken neyse, karşılaştığınız fakat içinizde derin kuyulara atmayı tercih ettiğiniz duygularınız neyse onları ifade edin. Onlara kuytu köşelerde sarılmak, sadece size bahşedilen en büyük hazine olan zamanınızı, kendi ellerinizle öldürmekten başka bir şey kazandırmayacak.

Ama “ben zaten koca koca çuvalları yüklendim onlarla yaşıyorum, fakat artık belim feci şekilde psikolojik ağrılara maruz kalıyor” diyorsanız da o zaman size burada yardımcı olabilmek için bekleyen danışmanlarımıza danışmaya bekliyoruz.

Uzm. Aile Danışmanı

Psikolog Rumeysa Yılmaz

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Hayalleri Realitenin Restorasyonuna Girenler Kulübü

Yıllar önce bununla ilgili bir anımı paylaşmıştım, yardım ettiğim bir teyze sırtımı sıvazlayıp, “ben kimi sıvazlarsam onun dileği olur kızım” demişti de o an dileyecek hiç bir şey bulamamıştım. Buna o

Comments


bottom of page